/Files/images/2015-2016_nr/p1a13n3b4r11quk0n15fu138k1k2r7_600x369_3_0.jpg/Files/images/2015-2016_nr/thumb_120250_news_m.jpeg

День захисника України

(відео Катерина Бужинська "Солдат України)

(під відео "День захисника України з приглушеним звуком починають ведучі)

Ведучий: Доброго дня шановні вчителі, учні та всі присутні в цій залі.

Ведуча: День захисника́ України — свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем Українського козацтва. З 2015 року є державним святом і неробочим днем.

Ведучий: 2014 року в українському суспільстві в результаті реакції на збройну агресію Росії підсилилися проєвропейські тенденції відмови від радянських символів і свят, зокрема, від Дня захисника Вітчизни.

Ведуча: Президент України Петро Порошенко у своєму виступі під час військового параду в Києві 24 серпня 2014 року відзначив:[1]

« Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої! »
— Петро Порошенко, Президент України, 24 серпня 2014.

(Звучить Гімн України)

Ведучий: Серед можливих дат громадськість називала свято Покрови Пресвятої Богородиці. Зокрема, голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович мотивував вибір цієї дати для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська саме на Покрову[2][3].

Ведуча: Крім того, саме 14 жовтня традиційно відзначається як день створення Української повстанської армії — військово-політичної формації українського визвольного руху.[4].

Ведучий: Свято встановлено 14 жовтня 2014 указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу у суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості[5]. Цим же указом також було скасовано указ Президента України Леоніда Кучми 1999 р., яким встановлювалося свято — День захисника Вітчизни, що відзначалося щорічно 23 лютого.

Ведуча: Український інститут національної пам’яті підтримує позицію, висловлену Президентом України, про неприйнятність святкування дня захисника Вітчизни 23 лютого за «календарем сусідньої країни» і пропонує встановити День захисника України 14 жовтня, покликаючись на історичні традиції вшанування українського війська. Тисячолітня християнська традиція, історія українського козацтва та визвольних рухів є невід’ємним спадком Незалежної України.

Ведучий: Враховуючи, що 14 жовтня 1942 року також вважається днем заснування Української повстанської армії, УІНП у своїх методичних рекомендаціях приділяє цій темі спеціальну увагу, як такій, що викликає значне суспільне зацікавлення та є предметом завзятих дискусій.

/Files/images/2015-2016_nr/86PWoupQn_A.jpg

Ведуча: Погляд в історію

Про традицію свята Покрови.

14 жовтня церквами східного обряду (православними та греко-католиками) відзначається Покрова Пресвятої Богородиці. Походження свята пов’язане із легендою про захист Богородицею своїм покровом Константинополя.

Ведучий: В українській традиції це свято тісно пов’язується з ідеями захисту від ворогів. У «Літописі Руському» згадується, що князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Землю Руську під покров Божої Матері. Велика кількість православних церков, побудованих в княжі і козацькі часи, були присвячені пошануванню Богородиці.

Ведуча: Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків. Відомий дослідник Запоріжжя Дмитро Яворницький писав: «…під покровом Богородиці запорожці не боялися ні ворожого огню, ні грізної стихії, ні морської бурі». Для запорізьких козаків це свято було храмовим, адже у центрі козацької твердинізавжди стояла Покровська церква. Вона була священною для кожного січовика – від її порога вони вирушали на захист рідної землі і з подякою за порятунок поверталися до неї після походів. Саме на свято Покрови козаки проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.

Ведучий:Значного поширення культ Покрови набув і в Українській козацькій державі – Гетьманщині. Найактивніше будівництво церков та іконописання, пов’язаних з Покровою, припадає на добу гетьманування Івана Мазепи.

(вірші про козаків та пісня "Ми - козаки)

Завдячуючи шанобливому ставленню українського козацтва, за святомзакріпилася ще йдруга назва – Козацька Покрова, а у свідомості народувонопочалоасоціюватися з такимипоняттями, яквійськова честь, звитяга, мужність та лицарство.

Ведуча: У ХХ столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія.

В 1999 році Указом Президента 14 жовтня встановлено як День українського козацтва.

Ведучий : Про Українську повстанську армію

Українська Повстанська Армія – військово-політична формація українського визвольного руху. Символічним днем створення УПА вважається 14 жовтня 1942 року. УПА діяла до вересня 1949 року, після чого реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого тривала до початку 1960 років.

Ведуча: УПА була єдиною військовою силою у Другій світовій війні, яка визначала стратегічною метою своєї боротьби створення незалежної Української держави, відповідно боротьба розгорталася проти усіх держав, що намагалися завадити цьому.

Ведучий : Діяльність УПА була логічним продовження попередніх періодів розвитку українського визвольного руху, тобто національної революції 1917-1920-х років, підпільно-бойової діяльності Української військової організації та Організації українських націоналістів 1920-1930-х років. З іншого боку продовженням боротьби УПА у формі ненасильницького опору, став дисидентський рух та національно-демократичне відродження кінця 1980-х початку 1990-х років.

Ведуча: Діяльність УПА цілком підпадає під визначення українського визвольного руху – різноманітні форми діяльності організацій та окремих осіб, спрямовані на відродження державної незалежності українського народу. Тому її ветерани, як і учасники аналогічних формацій в Польщі та країнах Балтії, мали б отримати від української держави особливий статус учасників визвольного руху.

!!!!!!!!!!!

Під час Другої світової війни український народ віддав задля Перемоги

9 млн. людських життів. В жовтні 1944 року проходила Карпатсько - Ужгородська операція по звільненнню України. Саме 14 жовтня в м. Києві відбулося урочисте засідання в честь визволення України від німецьких окупантів.

Учень1:

Зродились ми великої години З пожеж війни і з полум’я вогнів. Плекав нас біль по втраті України, Кормив нас гніт і гнів на ворогів.

Доволі нам руїни і незгоди, Не сміє брат на брата йти у бій, Під синьо-жовтим прапором свободи З’єднаєм весь великий нарід свій.

І ось ідемо в бою життєвому. Тверді, міцні, незламні, мов граніт, Бо плач не дав свободи ще нікому, А хто борець, той здобуває світ.

Учень2:

Велику правду для усіх єдину, Наш гордий клич народові несе: Батьківщині будь вірний до загину, Нам Україна вище понад все!

Не хочемо ні слави, ні заплати, Заплатою нам розкіш боротьби, Солодше нам у бою умирати, Як жити в путах, мов німі раби.

Веде нас в бій борців упавших слава, Для нас закон найвищий та наказ – Соборна Українськая Держава, Вільна, міцна, від Тиси по Кавказ!

Пісня

Ведучий. Українська армія по праву пишається своєю історією, своїми традиціями. Ніколи наші війська не загарбували чужих територій, не посягали на чуже добро, чужі землі, ніколи не були агресорами.

Ведучий . Україна сьогодні - незалежна держава. Українські Збройні Сили покликані охороняти рідну землю. І служать наші хлопці сьогодні Батьківщині. Ми любими свою армію. Служити в ній - справа честі і обов'язку... У традиціях українського народу проводи в армію велике свято... Особливо в селі. Люди всім селом проводжають юнака до війська. Перед тим, як вирушити; до військкомату, новобранець повинен зайти в кожну хату і сказати всім: "До побачення". Односельці бажають юнакові щасливо відслужити, повернутись і відгуляти весілля. Новобранцеві прощають усі колишні гріхи, кожна жінка по-материнськи поплаче, ніби розділить долю матері юнака.

Ведуча:Боротьба за незалежність України продовжується і зараз . На Донеччині і Луганщині на превеликий жаль гинуть наші патріоти- добровольці та воїни української армії. У цій страшній борні наш народ і наша армія мужніє, вдосконалюється і перемагає.

Схилімо голови низько перед пам’яттю і подвигом славних синів України- героів УПА славних воїнів – визволителів у роки Другої світової війни героїв небесної сотні і героїв АТО і промовмо молитву за душі загиблих.

(звучить пісня "Гей, плине кача" у виконанні Пікардійської терції, ведучі повільно читають, тримаючи в руках лампадки)

Ведучий:

Пам’ятайте про тих, що безвісті пропали, Пам’ятайте про тих, що не встали, як впали. Пам’ятайте про тих, що згоріли як зорі,- Такі чисті і чесні, як повітря прозоре. Пам’ятайте про тих, що за правду повстали, Пам’ятайте про тих, що лягли на заставах. Пам’ятайте про тих, що стрибали під танки… Є в місцях невідомих невідомі останки. Є в лісах, є у горах, і є під горою – Менше в світі могил, ніж безсмертних героїв. Пам’ятайте про них і у праці, і в пісні – Хай відомими стануть всі герої безвісні.

Ведуча: Достойними нащадками Української повстанської армії є сьогоднішня молодь, яка вже має право називатися захисниками Вітчизни ,бо брала активну участь у Революції гідності, допомагає і підтримує українську армію з початку війни з російськими загарбниками на сході, а сьогодні продемонструє вміння марширувати і виконувати стройові пісні.

Ведуча:

Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина,

Бо ти єдина, Україно, бо ти на всіх у нас одна.

Одна від Заходу й до Сходу, володарка земель і вод –

Ніхто не ділить хай народу, бо не поділиться народ.

Нехай ніхто не половинить, твоїх земель не розтина,

Бо ти єдина, Україно, бо ти на світі в нас одна.

(пісня Т.Кароль "Україна - це ти")

(за матеріалами з Вікіпедії, Методичними рекомендаціями ІНПУ та інтернет-ресурсами)

Кiлькiсть переглядiв: 14645

Коментарi