16 ЛИСТОПАДА – ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ /Files/images/2016-2017_nr/БНМ-18.jpgПонад 10 років світ святкує Міжнародний день толерантності, що урочисто був проголошений „Декларацією принципів толерантності”, затвердженою у 1995 р. на 28 Генеральній конференції ЮНЕСКО. У статті 6 Декларації зазначено: „З метою мобілізації громадськості, звернення уваги на небезпеки, приховані у нетерпимості, зміцнення прихильності і активізації дій на підтримку поширення ідей толерантності й виховання у її дусі ми урочисто проголошуємо 16 листопада міжнародним днем, присвяченим толерантності, що відзначається щорічно». 1996 р. Генеральна Асамблея ООН запропонувала державам-учасникам щорічно святкувати Міжнародний день, присвячений терпимості, проводячи цього дня заходи щодо поширення ідей толерантності, орієнтовані як на навчальні заклади так і на широку громадськість.

Що таке толерантність?

Толерантність - це здатність без агресії сприймати думки, поведінку, форми самовираження та спосіб життя іншої людини, які відрізняються від власних. Виникла толерантність у західній цивілізації на релігійному рівні. Виникнення цього терміну пов'язують з підписанням Нантського едикту. Передусім толерантність означає доброзичливе та терпиме ставлення до чогось. Основою толерантності є відкритість думки та спілкування, особиста свобода індивіда та поцінування прав та свобод людини. Толерантність означає активну позицію людини, а не пасивно-терпиме ставлення до навколишніх подій, тобто толерантна людина не повинна бути терпима до всього, наприклад до порушення прав людини чи маніпуляцій та спекуляцій. Те що порушує загальнолюдську мораль не повинно сприйматись толерантно. Тому потрібно розрізняти толерантну поведінку та рабську терпимість, яка не приводить ні до чого хорошого. Отже, толерантність є доволі тонкою категорією, якої безумовно потрібно дотримуватись, оскільки вона визначає моральний, суспільний і демократичний розвиток суспільства.

Любов виникає з любові, коли хочу,

щoб мене любили, я сам першим люблю”.

Григорій Сковорода

Познайомтеся з цікавим висловлюваннями різних народів і відомих людей про толерантність та перевірте себе на толерантність.

“Нетерпимі часто платять дорого за те, що терплячим дістається безкоштовно” – говорять французи.

„Якщо у трьох одна мета, вони землю перетворять на золото, якщо ж мета різна, вони золото перетворять на порох” – говорять услід китайці.

„За терпіння дасть Бог спасіння” – вважають українці.

Араби запевняють: „Мир існує для людини – людина для миру”.

Індійці запевняють: „У людини, яка живе заради інших, навіть коротке життя буде сповнене щастям”.

/Files/images/2016-2017_nr/БНМ-17.jpg

Ознаки толерантної людини

Добре співпрацює з іншими на засадах партнерства

Готова миритися з думками інших

Поважає людську гідність

Поважає права інших

Сприймає іншого таким, яким він є

Здатна поставити себе на місце іншого

Поважає право бути іншим

Визнає різноманітність

Визнає рівність інших

Терпима до чужих думок, вірувань, по­ведінки

Відмовляється від домінування й насиль­ства

Притча про аксакала

Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди попрощатися, та й говорять: «скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий порядок у сім’ї, що усі сини й невістки, дочки і зяті жили разом у мирі та злагоді». Не може вже говорити старий – подають йому папір та олівець, і він довго пише. І коли випадає з рук вмираючого аркуш, дуже здивувалися усі – там сто раз було написане одне слово. Вгадайте, яке? (Терпимість).

Кiлькiсть переглядiв: 454

Коментарi