«Вогонь – друг, вогонь – ворог!» виховна година

ЛЕГЕНДА ПРО ПРОМЕТЕЯ

1... Колись давно поглянув Зевс з гори Олімп на зем­лю — і здалася вона йому сумною та непривітною. Звелів він покликати до себе Епіметея та Прометея.

«Оживіть землю. Створіть людей і тварин, посадіть дерева і кущі, наповніть кожен куточок щебетом птахів. І розподіліть між своїми творіннями здібності, щоб змогло все те жити не день і не два, а ділі віки. Ти, Епіметею, потурбуєшся про тварин. А тобі,— сказав Зевс, поглянувши на Прометея, — треба наділити здібнос­тями рід людський, щоб був він сильним і могутнім. Ось скриня, а в ній сховане все, що знадобиться вам».

Епіметей вихопив скриню з рук Зевса і чимдуж помчав з гори Олімп на землю, і доки ІІрометей спускався з гори, всі здібності витратив на тварин. Тепер тварини були захищені, а людина ли­шилася гола й невзута, без ложа і зброї.

«Люди, ви будете жити, я подарую вам найдорожчий скарб, я добуду для вас вогонь. Він захистить і обігріє, з ним ви будете жити вічно»,— сказав Прометей. І знову піднявся він на священну гору Олімп, викрав у всемогутнього Зевса вогонь і подарував його людям. За це Зевс жорстоко покарав титана. Він прикував його до гір Кавказу, щоночі прилітав орел і викльовував печінку Прометею, а за день вона знову відростала. Тяжко мучився і страждав Прометей, та жодного разу не пожалкував про те, що подарував людині життя — ВОГОНЬ.

Ведуча

Так у грецькій міфології розповідається про те, як було подаровано людині вогонь. З того часу Прометей став симво­лом людської гідності й величі. А священний вогонь став символом невгасимого прагнення досягнути високої мети у житті.

2…

Без нього жити б люди не змогли,

Та з ним, на жаль, недовго й до біди.

Він може лагідно серденько зігрівати,

А може і причиною нещастя стати.

Коли в печі він мирно спочиває,

Його тоді ВОГНЕМ ми називаєм.

Палає поле, ліс чи електромережа?

В такому разі всі говорять про ПОЖЕЖУ.

Ведучий. Уже давно люди зрозуміли, що вогонь може при­нести дуже багато лиха, тому намагалися протистояти цій грізній стихії, створюючи загони борців з вогнем.

Ведуча. А зараз послухаємо про історію виникнення перших пожежних команд .

3...«ПЕРШІ ПОЖЕЖНІ КОМАНДИ»

Виникнення перших протипожежних заходів пов’язане з роз­витком великих міст у Х--ХІ ст. та зведенням кам’яних споруд.

У 1494-1497 рр. Києву було надане магдебурзьке право, тобто можливість самоврядувати в місті. У цю пору тут виникає пожежно- сторожова охорона, яка мала «берегти місто від вогню та усіляких крадіжок». На жаль, у кращому випадку вона могла лише констатувати факт пожежі. Дерев’яні будинки горіли так швидко, що ні часу, ні відповідної техніки не вистачало навіть на те, щоб збити полум’я.'

4...1781-го року пожежній справі почали приділяти належну увагу і кількість пожеж зменшилася. Вищий орган міста — магістрат мав свого архітектора, який керував у місті будівництвом і здій­снював контроль за протипожежними заходами під час будівництва. На горах Хоревиця, Щекавиця, Юрковиця та інших існували по­жежні варти. Вони були встановлені також на багатьох церковних дзвіницях та на споруді магістрату, яка мала декілька поверхів, двоярусний дах та вежу ЗО метрів висотою.

5...У XVII ст. вперше з’являються «водозаливні труби». Вимога царського уряду: створити запаси води у дворах та будинках; ужити заходів, що знижували небезпеку виникнення пожеж від пічного опалення. На той час найбільш заселеною частиною міста був Поділ, і за рішенням київської магістратури всі протипожежні інструменти зберігалися там. За ними наглядала обрана людина, до обов’язків якої входило своєчасно з’являтися по пожежній три­возі до сараю з заливними трубами й організовувати їх доставку до місця пожежі. Для цього дозволялося використовувати будь- яких коней, що знаходилися поблизу.

6...Перші служителі пожежної справи з’явились у Києві на почат­ку 30-х років XIX століття. Це були солдати внутрішньої служби, непридатні до строкової. Урядовим указом 1837 р. дозволялося набирати людей для комплектування пожежних команд навіть із числа тих, хто відбув покарання.

8 січня 1841 року затверджено штати Старокиївської пожежної частини (брандмайор, унтер-офіцер, 23 рядових пожежних). Цю дату вважають датою організації першої професійної пожежної охорони.

7... І дорослі і діти це знають:

Наші предки в печерах жили

Скільки люди себе пам’ятають,

Із вогнем вони дружбу вели.

8... Із вогнем, що у люту негоду

У печері усіх зігрівав,

Що людському великому роду

В холоднечу загинуть не дав.

9...

Тож його берегли, як уміли,—

Усесильний гарячий вогонь.

І хоч тисячі літ відшуміли,

Люди й досі шанують його.

10...

Вогонь з давнини і понині

Служить сумлінно людині

Ведучий.

Оволодіння цією найбільшою стихійною силою природи дозволило людині забезпечити себе світлом і теплом. Во­гонь допоміг людям розселитися по землі, подолати несприятливі для життя умови. Завдяки вогню зменшувалася залежність лю­дини від природи.

Ведуча. Без вогню неможливе життя людини на землі. Він потрібен скрізь — у будинках і школах, на заводах і фабри­ках. Вогонь плавить руду, допомагаючи людині отримувати метал. Робота машин, реактивних лайнерів і космічних кораблів стала можливою завдяки освоєнню і вмілому використанню могутньої сили вогню.

Ведучий

Злий вогонь залишив свої сліди в історії всіх епох і народів. Тисячі міст і сіл зникли в гігантських язиках полум’я. Безцінні надбання, створені талановитими руками й розумом попе­редніх поколінь, перетворилися на попіл. Вогонь забрав мільйони людських життів. За своїми трагічними наслідками пожежі не поступаються епідеміям і стихійним лихам.

Ведуча

З давніх часів вогонь був супутником великих і малих війн. Його використовували різні країни для досягнення жорстоких цілей.

Ведучий

Найстрашнішого під час пожежі в житлових при­міщеннях є паніка. Іноді за незначного загоряння окремі люди, перебільшуючи небезпеку, з криком кидаються до виходу, сіючи паніку і безлад. Це може стати причиною не тільки ушкоджень і поранень, а й смерті.

Ведуча. Щоб попередити виникнення пожежі, необхідно знати, за яких умов трапляється це лихо і що може послужити його причиною.

Ведучий. Отже, щоб загасити пожежу, необхідно знати умови її виникнення, а щоб не допустити цього лиха, слід бути обізна­ними щодо причин, через які вогонь стає злим ворогом.

Ведуча. Бувають випадки , коли діти жартують, телефонуючи на номер 101, що у них трапилася пожежа. Так робити ні в якому разі не можна.

11...

Алло, 101? Горить все, палає!

Швидше приїдьте... Адресу?.. Не знаю!

Живу я в будинку, такий він великий,

А поруч із ним ще красується липа.

Ну що ж ви питаєте? їдьте скоріше!

Вогонь за вовка жорстокого зліший.

Ви вже на порозі? Оце так попав!

Та я ж всього-на-всього пожартував.

Ведучий. А зараз доповніть речення про «Правила пожежної безпеки».

12...

Будьте дуже обережні,

Щоб уникнути пожежі,

Щоб не вискочив з долонь

Неприборканий... (вогонь).

З вогнем слід бути завжди обережним.

13...

А жаринка — скік під ноги —

Загорілася підлога.

Щоб не скінчилось бідою,

Ти залий вогонь... (водою).

На початковій стадії пожежі необхідно негайно діяти, заливаючи вогонь водою.

14...

Легковажні малюки

Знову палять сірники.

Що тут думати-гадати?

Треба сірники... (забрати).

Дітям грати з сірниками заборонено.

15...

Пам’ятайте кожен з вас:

Де бензин, мастило, гас,

Там вогню не підпускай,

Спалахне усе і... (край).

Біля легкозаймистих речовин не повинно бути відкритого вогню.

16...

Бом-бім-бом-бім!

Загорівся кицькин дім.

Що ми будемо робити?

До пожежників... (дзвонити).

У разі небезпеки необхідно зателефонувати у службу 101.

17...


Вивчіть правила пожежні,
Будьте завжди обережні.
Знає хай дитина кожна:
Жартувать з вогнем не можна.

Ведуча. Пожежа — це особлива битва, тактика якої — на­ступ на вогненну стихію. Якщо спіткало лихо, не можна чекати й зволікати. Адже час визначають секунди. У ці страшні хвилини на допомогу приходять пожежні.

Ведучий

Професія пожежного поєднує високий гуманізм і стійкий ге­роїзм. Ці люди в блискучих касках по-справжньому безстрашні, їхні рухи швидкі, стрімкі й точні. Ще б пак, адже мова йде про рятування життя людей та народного достатку. Кому доводилося бачити роботу пожежних в умовах бурхливої стихії, той міг пере­конатися, що ліквідація пожежі — це важка і небезпечна праця. Декілька разів за чергування лунає в пожежній частині триво­га. Удень і вночі пожежні готові вступити в боротьбу з вогнем.

18… Вивчіть правило не забудьте:
Із електроприладами обережні будьте.
З праскою і чайником,
З плиткою, з паяльником.
Буде біда із недбалістю вашою,
Трапиться з вами те, що й з Аркашею.

19… Він увімкнув електропликту,
Кашу думав розігріть.
Сам гайнув до хвіртки швидко,
Щоб товариша зустріть.
А зустрів там друга Яшу,
Та й забув, що гріє кашу.
Каша грілась,грілась, грілась...
Почорніла, задимілась...
Сковорідка розпеклась –
Каша полум’ям взялась!

Хлоп’ята, дівчата,
Чи каша винувата?


Ні, не каша – винен Аркаша!

20… Грицева лічилка.

Не вмикай на кухні газ – РАЗ,

Не клади в запіч дрова – ДВА,

В лісі сірників не три – ТРИ,

Не лишай вогонь в квартирі – ЧОТИРИ,

Не лягай при свічці спати П’ЯТЬ,

Іскра впала на підлогу – погасіть – ШІСТЬ,

Зачиніть вікно, коли в небі грім – СІМ,

У грозу під деревом не стійте в лісі – ВІСІМ,

Сірником не забавляйтеся, знічев’я – ДЕВ’ЯТЬ,

Пам’ятайте всі, про що в лічилці йдеться – ДЕСЯТЬ.

21…

Хоч вогонь нам друг — дивись,—

Краще з ним побережись

Коли будеш пустувати, недалеко до біди,

Від вогню добра не жди.

Учитель. Сьогодні ми з вами говорили про вогонь, який може бути нашим другом або ворогом. Чим буде для нас вогонь, у більшості випадків залежить від нас.

Пам’ятайте, що дотримання правил пожежної безпеки — це найголовніша умова збереження нашого життя.

Запам’ятайте всі як один:

Пожежа? Негайно телефонуйте 101!

Кiлькiсть переглядiв: 2055

Коментарi